اخبار
سالگرد عملیات مرصاد

  Image result for ‫سالگرد عملیات مرصاد‬‎ 
غروب جاویدان منافقین در مرصاد

رزمندگان ارتش و سپاه ایران با اجرای نقشه سپهبد شهید صیاد شیرازی، منافقین را از اجرای عملیات فروغ جاویدان پشیمان کردند
عملیات مرصاد، ۵ مرداد ۱۳۶۷ با رمز مقدس «یا صاحب الزمان (عج) ادرکنی» برای مقابله با يورش منافقین اجرا شد.
در این عملیات که توسط نیروهای ارتش جمهوری اسلامی و سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب اسلامي اجرا شد، رزمندگان از سه محور چهارزبر، جاده قلاجه و جاده اسلام آباد- پل دختر وارد عمل شده و نیروهای ضد انقلاب را تا پشت نوار مرزی عقب راندند.
بررسی علل تجاوز منافقین
فقط شش روز پس از قبول قطعنامه توسط ایران و در شرایطی که نیروهای عراقی با زیر پا گذاشتن توافقات قطعنامه ۵۹۸ مجددا به خرمشهر حمله کردند و تا آستانه تصرف آن پیش رفته بودند، منافقين كوردل عملیاتی با نام فروغ جاویدان را آغاز کرند
در بررسی عواملی که زمینه لازم برای حمله منافقین به ایران از نقطه نظر تئوریسین‌های نظامی این سازمان را فراهم آورد می‌توان به عواملی اشاره کرد که مهمترین آنها عبارتند از: مبهم بودن آینده سازمان، ضعف بنیه نظامی در آن مقطع، فرسوده و ناتوان شدن نیروهای سپاه پاسداران( به زعم منافقان) و پیش بینی خستگی مردم ایران از جنگ اشاره کرد
آنها در این اندیشه بودند که نیروهای سپاه در جبهه جنوب زمینگیر و در طول جنگ به لحاظ این که رزمندگان سپاه اسلام متحمل سختی‌های فراوانی شده‌اند، دیگر توان یک عملیات مضاعف گسترده را نخواهند داشت ، منافقین همچنین به غلط فکر می کردند که مردم در نتیجه طولانی شدن جنگ، خسته شده اند و با توجه به ضررهایی که مردم بر اثر طولانی شدن جنگ، اعم از مادی و معنوی، از دست دادن عزیزان و … داشته‌اند، از آنان استقبال می کنند و دست از حمایت از نظام جمهوری اسلامی خواهند کشید.

عملیات مرصاد، که به نحوی می‌توان آن را نهروان ایران نامید، در روزهای آغازین مرداد ۶۷ آغاز شد و با شکست سنگین نیروهای منافقين به سركردگي مسعود رجوی پایان یافت.
مسعود رجوی در شب آغاز عملیات گفته بود: « براساس تقسیمات انجام شده، ۴۸ ساعته به تهران خواهیم رسید… کاری که ما می خواهیم انجام دهیم در حد توان یک ابرقدرت است؛ چون فقط یک ابرقدرت می تواند کشوری را ظرف این مدت تسخیر کند… از پایگاه نوژه هم ترسی نداشته باشید؛ هر سه ساعت به سه ساعت دستور می دهم هواپیماهای عراقی بیایند و آنجا را بمباران کنند و …»
شکست در عملیات فروغ، سبب شکسته شدن رجوی در ذهن شمار زیادی از نیروهایش و ریزش سازمان شد بطوری که شمار زیادی از اعضا و هواداران سازمان جدا شدند.
اهداف منافقین برای حمله به ایران
برخي از اهداف حمله: اعلام دولت موقت جمهوری دموکراتیک – مثلا اسلامی در کرمانشاه پس از فتح این شهر، امضاء پیمان صلح میان عراق و ایران، تصرف تهران و ساقط کردن نظام جمهوری اسلامی ایران بود
این موارد را می‌توان بزرگترین اشتباه سازمان و استراتژی‌های آن محسوب کرد. غفلت از میزان مشروعیت بالای نظام به لحاظ مردمی و اسلامی بودن بیشترین ضربه را به نیروهای رجوی زد، چرا که آنان فکر می‌کردند مردم به آنها خواهند پیوست، درصورتی که با مقاومت‌های مردمی روبرو شدند.
حمله دشمن براساس رویایی بلند پروازانه بود که پرندگان مخوف آن هنوز پر و بال نگرفته مورد اصابت تیری قرار گرفتند که آرش اساطیرگونه ارتش ایران صیاد دلها پرتاب کرده بود و سالها بعد ناجوانمردان چون پی بردند که چه کسی آنان را با چنین مهارت بی‌نظیری شکار کرده بود، نقشه ترور ناجوانمردانه او را طرح‌ریزی و اجرا کردند.
آنچه که مهم است عملیات فروغ جاویدان صرف نظر از اهداف و علتها چنان سرنوشتی یافت که امروزه از آن به عنوان «دروغ جاویدان» یاد می‌شود.
غفلت رجوی و تئوریسین‌های نظامی وی از وضع فکری سیاسی داخلی ایران را می توان علت اصلی شکست سازمان منافقین در عملیات مرصاد محسوب کرد.

تاثیرات و دستاوردهای عملیات مرصاد:

برخي ازتاثيرات عمليات مرصاد در بعد داخلي شامل تحکیم ثبات داخلی نظام و مشروعیت آن در بعد کارآمدی نظامی، شناخته شدن دوست از دشمن ، تحکیم وحدت ، تبلور مشارکت عمومی و همبستگی عمومی و ملی و دربعد خارجی و بین المللی هم شامل خنثی شدن نقشه‌های صدام در چشمداشت به بهره برداری از اشغال ایران توسط منافقین، تثبیت قطعی نظام جمهوری اسلامی ایران در نظام جهانی و افزایش مشروعیت اسلامی ایران در افکار عمومی جهان بواسطه حمایت های مردمی بوده است.
 
 
Image result for ‫سالگرد عملیات مرصاد‬‎
Image result for ‫سالگرد عملیات مرصاد‬‎
تصاویر عملیات مرصاد
    بازگشت