اخبار
سوال متداول مربوط به امور شاهد

 

سئوال متداول مربوط به امور شاهد و ایثارگران دانشجویان دانشگاه آزاد : دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه آزاد ممکن است در طول تحصیل با ابهاماتی مواجه شوند که ما در اینجا به برخی از سئوالات پاسخ می دهیم.

سئوال ۱ : زمان نقل و انتقالات دانشجویان شاهد و ایثارگر ؟ پاسخ : بر اساس تقویم زمان بندی آیین نامه نقل و انتقالات برای نیمسال اول سال تحصلی از تاریخ اول خرداد تا ۳۱ خردادماه و برای نیمسال دوم از اول آذرماه تا ۳۰ آذرماه می باشد .

سئوال ۲ : آدرس سایت نقل و انتقالات دانشجویان شاهد و ایثارگر ؟ پاسخ : به نشانی https://monada.iau.ir قسمت سامانه نقل و انتقالات و ثبت درخواست از طریق ماده ۲ آیین نامه

سئوال ۳ : مشمولین آیین نامه نقل و انتقالات دانشجویان شاهد و ایثارگر ؟ پاسخ : الف خانواده شاهد : ( پدر، مادر، همسر، فرزند) شهید یا مفقودالاثر یا اسیر ب آزاده ج جانباز ۲۵% و بالاتر د خانواده ایثارگران : (همسر و فرزند آزاده ) ، (همسر و فرزند جانباز ۲۵% و بالاتر

سئوال ۴ : آدرس سایت تغییر رشته و گرایش تحصیلی دانشجویان شاهد و ایثارگر ؟ پاسخ : www.esargaran.iau.ir بخش دانلودها تکمیل فرم شماره ۴ و ۵ و ارسال آن از طریق ایمیل به اداره کل امور شاهد و ایثارگران سازمان مرکزی دانشگاه

سئوال ۵ : زمان درخواست تغییر رشته و گرایش دانشجویان شاهد و ایثارگر ؟ پاسخ : از اول تا پایان خرداد در نیمسال اول سال تحصیلی و از اول تا پایان آذرماه برای نیمسال دوم

سئوال ۶ : نحوه اطلاع از آیین نامه ها و بخشنامه های ایثارگران ؟ پاسخ : با مراجعه به وب سایت اداه کل امور شاهد و ایثارگران به نشانی www.esargaran.iau.ir

سئوال ۷ : درخواست آدرس ایمیل اداره کل امور شاهد و ایثارگران دانشگاه ؟ پاسخ : info@esargaran.iau.ir

سئوال ۸ : زمان پاسخگویی نقل و انتقالات دانشجویان شاهد و ایثارگر ؟ پاسخ : پایان زمان نقل و انتقالات و از طریق سایت ثبت نامی به نشانی https://monada.iau.ir اطلاع رسانی می شود .

سئوال ۹ : شرایط جذب هیات علمی شاهد و ایثارگر ؟ پاسخ : دارندگان مدرک دکترا و یا دانشجوی دوره دکترا می توانند با ثبت نام در سایت فراخوان جذب هیات علمی سازمان مرکزی دانشگاه و پس از دعوت به مصاحبه با استفاده از سهمیه ماده ۷۱ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران حائزین شرایط جذب و استخدام می شوند .

سئوال ۱۰ : آدرس و تلفن تماس اداره کل امور شاهد و ایثارگران ؟ پاسخ : انتهای اتوبان شید ستاری بلوار شهدای حصارک سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی ساختمان فرهیختگان طبقه پنجم . تلفن واحد پاسخگویی ۴۷۹۱۴۵۰۷

سئوال ۱۱ : چرا قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران با وجود اینکه مصوبه مجلس شورای اسلامی و تایید مجمع تشخیص مصلحت نظام را دارد و از سوی رئیس محترم جمهور نیز ابلاغ شده است اما در دانشگاه آزاد اسلامی اجرا نمی شود؟ پاسخ : با توجه به دستور ریاست عالی دانشگاه در خصوص اجرای قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران این اداره کل در حال تهیه و تدوین آیین‌نامه اجرایی می باشد که بزودی از طریق سایت ایثارگران اعلام می‌شود.

سئوال ۱۲ : در قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران چه تسهیلاتی به کارکنان شاهد و ایثارگر تعلق می‌گیرد؟ پاسخ : با توجه به قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران موارد ۲۱، ۱۳ ، ۳۷، ۵۱، ۵۳، ۵۴، ۵۷، ۲۴، ۲۵، ۲۷، ۲۸ و ۶۰ که شامل جذب و استخدام، حذف بیمه، کسورات بازنشستگی، فوق‌العاده ایثارگری، تسهیلات اجتماعی و رفاهی، معافیت مالیاتی، مرخصی استحقاقی، بازنشستگی پیش از موعد، حق سرپرستی، سنوات، مزایای یک مقطع تحصیلی بالاتر و اعاده به خدمت از جمله این امتیازات و تسهیلات به‌شمار می‌روند.

سئوال ۱۳ : چرا در برخی از واحدهای دانشگاهی برای ایثارگران تسهیلات و امتیازاتی اعمال می‌شود اما در برخی دیگر این تسهیلات اعمال نمی‌شود؟ پاسخ : احتمالاً برخی از واحدها به استناد بخشنامه شماره ۱۸۹۴۰/۵۳ مورخ ۸/۲/۸۲ و بر اساس جدول امتیازات ایثارگران و مصوبه شورای اداری و مالی دانشگاه مورخ ۵/۷/۹۱ برای ایثارگران امتیازاتی را قائلند که در اینگونه موارد می بایست امور اداری واحدها با اداره کل امور اداری و منابع انسانی سازمان مرکزی مکاتبه نمایند تا در خصوص آنان نیز اعمال شود.

سئوال ۱۴ : زمان اجرایی شدن قانون جامع خدمات به ایثارگران در دانشگاه چه وقت خواهد بود؟ پاسخ : این اداره کل در حال تهیه و تدوین آیین نامه اجرایی است و بزودی از طریق وب سایت ایثارگران اطلاع رسانی خواهد شد.

سئوال ۱۵ : فرایندی را که یک واحد یا مرکز دانشگاهی می بایست برای دفن شهید گمنام طی کند چیست؟ پاسخ : ابتدا طی نامه‌ای با امضای ریاست واحد یا مرکز آموزشی طی مکاتبه‌ای کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح نمایندگی استان انجام دهند و بهتر است که حمایت امام جمعه شهرستان و فرماندار را نیز داشته باشند سپس از سوی کمیته مذکور گروهی برای بازدید از مکان دفن شهید به واحد دانشگاهی مراجعه می نمایند و سه مکان را شناسایی می نمایند که در نهایت با توافق طرفین (دانشگاه و کمیته مذکور) یک مکان تعیین و سپس زمان تشییع و تدفین را مشخص و مراسم با هماهنگی سایر ادارات و نهادهای شهری را اجرا کنند.

سئوال ۱۶ : فرایند دریافت مطالبات واحدها و مراکز آموزشی و آموزشکده های سما بابت شهریه دانشجویان شاهد و ایثارگر تحت پوشش بنیاد چگونه است؟ پاسخ : بر اساس تفاهمنامه ۹/۱۰/۹۳ در ستاد مرکزی شاهد و ایثارگر مقرر شد تا بدهیهای معوقه بنیاد شهید و امور ایثارگران به صورت متمرکز و از طریق سازمان مرکزی پرداخت‌ها صورت گیرد. لذا واحدها می بایست بر اساس بخشنامه شماره ۱۰۷۹۹۸/۵۰ مورخ ۲/۱۲/۹۳ و با مراجعه به وب سایت ایثارگران به نشانی : info@esargaran.iau.ir فایل اکسل Data – esargaran را از بخش تب دانلودها، قسمت مطالبات واحدها از بنیاد شهید دانلود نمایند سپس فایل مربوطه را تکمیل و به همراه Cd و پرینت آن که ممهور به مهر و تایید بنیاد شهید شهرستان مربوطه باشد به اداره کل امور ایثارگران ارسال و تایید آن را از این ادراه کل دریافت نمایند.

سئوال ۱۷ : چرا واحدها به دانشجویان شاهد و ایثارگر تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران که در شرف فارغ‌التحصیلی هستند گواهی فراغت از تحصیل نمی دهند یا آنان را به علت بدهی بنیاد شهید فارغ التحصیل اعلام نمی کنند؟ پاسخ : بر اساس ماده ۶۶ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران بنیاد شهید واحد ایثارگران موظف است نسبت به تامین و پرداخت صددرصد (۱۰۰%) هزینه شهریه کلیه دانشجویان شاهد (همسر و فرزندان شهدا)، جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر و همسر و فرزندان آنها و آزادگان و همسر و فرزندان آنها را که در موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی غیردولتی، پیام نور، شبانه دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی و هر موسسه و دانشگاه آموزش عالی شهریه بگیر مورد تایید وزارت تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مشغول به تحصیل می‌باشند، اقدام نمایند.
با توجه به قانون مذکور و همچنین تفاهمنامه بین دانشگاه آزاد اسلامی و بنیاد شهید و بر اساس بند ۴ بخشنامه شماره ۱۹۷۴۷/۵۰ مورخ ۳۰/۲/۹۴ که با امضای معاون اداری و مالی دانشگاه آزاد اسلامی و معاون فرهنگی و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران تهیه و ابلاغ شده است. واحدهای دانشگاهی موظفند نسبت به فارغ التحصیل و ارائه مدرک به دانشجویان شاهد و ایثارگر پس از تایید فرم تسویه حساب آنان توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران اقدام نمایند.

سئوال ۱۸ : فرایند تمدید احکام مدیران و مسئولان شاهد و ایثارگری که مدت اعتبار آنها منقضی شده است چیست؟ پاسخ : مدیران و روسای ادارات و کارشناسان مسئول شاهد و ایثارگر واحد که اعتبار حکم آنان تمام شده است می بایست طی نامه‌ای که مبنی بر اعلام رضایت رئیس واحد از عملکرد آنان می باشد به همراه چارت جدید واحد که در آن درجه واحد و عنوان پست‌ها قید شده است برای تمدید حکم به این اداره کل اعلام نمایند. تا نسبت به تمدید حکم آنها از سوی این اداره کل اقدام شود.

سئوال ۱۹ : شهدای دانشگاه آزاد اسلامی به چه کسانی اطلاق میشود ؟ پاسخ : شهدای دانشگاه آزاد اسلامی به کسانی اطلاق میشود که در حین شهادت دانشجو یا کارمند و یا عضو هیئت علمی یکی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی بوده باشد .

 

    بازگشت